Fundamenty

Cztery filary działalności Instytutu Polska – Europa

Wartości podstawowe

Takie jak ochrona prawa do życia, praw rodziny i rodziców, wolności religijnej i wolności sumienia. Ze względu na swój charakter wartości te nazywane są niekiedy naturalnymi, czyli przynależącymi ludziom z racji bycia ludźmi. Dlatego ich ograniczenia ze strony państwa mogą występować wyjątkowo. Dotyczy to między innymi edukacji, która jest podstawą właściwego rozwoju społecznego. Rodzice powinni mieć zasadniczy wpływ na jej przebieg, a stąd niezbędne jest rozwijanie alternatywnych form edukacji takich jak szkoły niesamorządowe czy edukacja domowa.

Własność i wolność gospodarcza

Wsparcie mikro, małych, średnich i największych polskich firm oraz rolnictwa, działania deregulacyjne i na rzecz konkurencyjności polskiej gospodarki, a także wzmacniania suwerenności strategicznej w zakresie polityki gospodarczej, infrastrukturalnej i prorozwojowej Polski.

Demografia

Wśród wielu wyzwań społecznych demografia w największym stopniu wyznacza przyszłość społeczeństw i państw. Zaniedbanie tej sprawy jest największym ponadpartyjnym błędem polskiej polityki po 1989 r. W związku z pogłębiającym się problemem demograficznym i rosnącymi wyzwaniami migracyjnymi konieczne jest powołanie wyspecjalizowanej instytucji zajmującej się demografią, wzmocnienie działań repatriacyjnych i na rzecz powrotu do Polski rodaków rozsianych po świecie oraz odpowiedzialna polityka ludnościowa.

Suwerenność, ustrój, praworządność

Podejmowanie działań na rzecz wzmocnienia polskiej suwerenności, respektowania Konstytucji RP, za szukaniem szerszego porozumienia społeczno-politycznego w sprawach prawno-ustrojowych w Polsce.